DZIEŃ MŁODZIEŻY POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA - 25 PAŹDZIERNIKA

25 października obchodzimy Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża, który jest świętem młodych działaczy, entuzjastów i wolontariuszy Stowarzyszenia. By upamiętnić w wyjątkowy sposób ten dzień, chcielibyśmy zaprosić wszystkie zaprzyjaźnione szkoły, w tym Szkolne Koła PCK do włączenia się w naszą tegoroczną akcje.

Planujemy zorganizować akcję pod tytułem „Czerwonokrzyski łańcuch przyjaźni”. By móc zrealizować nasz pomysł, niezbędne jest włączenie się jak największej ilości szkół oraz przedszkoli.

Chcielibyśmy by realizacja naszej akcji wyglądała następująco:

* Do dnia 15 października zgłoszenia szkół i przedszkoli.

* Od dnia 15 października  każda placówka szkolna lub przedszkolna, która włączy się do naszej inicjatywy tworzy w dowolnej technice czerwony łańcuch o minimalnej długości 5 metrów (im dłuższy tym lepszy), do którego przyczepi logo lub nazwę swojej szkoły lub przedszkola.

* Do dnia 21 października szkoły oraz przedszkola dostarczą stworzony fragment czerwonego łańcucha do siedziby biura WOO PCK w Poznaniu lub umówi się telefonicznie po jego odbiór z naszej strony.

* Dnia 25 października dostarczone lub odebrane części „Czerwonokrzyskiego łańcucha przyjaźni” będziemy chcieli przy pomocy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK połączyć w jeden długi fragment lub z połączonych elementów stworzyć Czerwony Krzyż.

 

Prosimy również pamiętać o dokumentacji fotograficznej z tworzenia łańcucha w swoich szkołach oraz przedszkolach, którą z miłą chęcią umieścimy na naszej stronie internetowej

REGULAMINY KONKURSÓW 2021

Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu zamierza w tym roku zorganizować konkursy dla dzieci i młodzieży z szkół podstawowych oraz szkół średnich, poniżej do pobrania regulaminy do następujących konkursów:
1. REGULAMIN KONKURSU NA PREZENTACJĘ FOTOGRAFICZNĄ O TEMATYCE PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ LUB KRÓTKI FILM INSTRUKTAŻOWY  Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.
2. REGULAMIN KONKURSU NA MASKOTKĘ PROMUJĄCĄ HONOROWE KRWIODAWSTWO.

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy naturalne, ale również w zwykłym, codziennym życiu.


Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie. Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np.: w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tego typu zdarzenia mają często miejsce podczas wypadków drogowych.


Wg badań GUS w 2020 roku najczęściej jednak dochodziło do wypadków czy zdarzeń losowych w domu pacjenta (prawie 80 % przypadków). Bez wątpienia dane te pokazują, że statystycznie to właśnie osobom bliskim najczęściej udzielamy pierwszej pomocy. W 2017 r. 67 % osób przebadanych przez CBOS, deklarowało, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, przy czym jedynie 19% osób jest całkowicie pewnych swoich kwalifikacji w tej dziedzinie. Wynika z tego, że tylko co 5 osoba umiałaby udzielić pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej.Nauka udzielania pierwszej pomocy nie jest jednak jak jazda na rowerze, nie da się jej nauczyć raz
na całe życie. Ważne jest, aby regularnie odświeżać już zdobytą wiedzę, dlatego zapraszamy na kursy i szkolenia, które prowadzą Oddziały Okręgowe PCK na terenie całego kraju. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy może być dobrym pretekstem, aby się na taki kurs zapisać i zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

W tym dniu składamy najlepsze życzenia wszystkim tym, którzy codziennie ratują życie i zdrowie ludziom na całym świecie, udzielając im pierwszej pomocy.


22.08.2021 - FESTYN W SZRENIAWIE

W niedzielę 22.08.2021 r. w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie odbył się festyn, na którym nie mogło zabraknąć Polskiego Czerwonego Krzyża, uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy dotyczących naszej Organizacji oraz nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

21.08.2021 - GR PCK POZNAŃ

"Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa”. Tak po nas pot spływał podczas warsztatów katastroficznych CARGO, które organizowaliśmy w minioną sobotę 21 sierpnia. Ćwiczyliśmy działania ratownicze podczas symulowanego zdarzenia z udziałem pojazdów szynowych. Było ciasno, było duszno, wysoko, ale też nisko. Niektórzy znaleźli się pod kołami pociągu, a inni mieli okazję zasmakować roli maszynisty. Zrealizowaliśmy założone cele i działając wspólnie i  bezpiecznie „uratowaliśmy” naszych poszkodowanych. Cieszymy się praktycznym zgrywaniem ratowników Grupy Ratownictwa PCK w Poznaniu i jednostek OSP i stworzeniem wspólnej przestrzeni do wymiany doświadczeń. Było to także dla nas duże wyzwanie organizacyjne, które liczymy zaowocuje jeszcze lepszym wydarzeniem w przyszłości .
Dziękujemy za czynny udział, stworzenie dobrej atmosfery i współpracę  Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Krzesiny i Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna. Żadne warsztaty nie mogły by się też odbyć bez zaangażowania wyrozumiałych pozorantów - członków Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR.
Partnerami merytorycznymi naszych warsztatów był Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu PKP Polskie Linie Kolejowe SA, który zaprezentował sprzęt ratownictwa technicznego #PKP. A pomagali nam  FAWOR SPC - dzięki któremu wszyscy uczestnicy mieli pyszne słodkości na przekąskę oraz Dla miłośników kolei - PKP CARGO dzięki, któremu mogliśmy ćwiczyć w tak nietypowym miejscu. Zaś nasze działania podczas scenek obserwowali ratownicy medyczni z P0134 Poznań Winogrady.
Dziękujemy, że byliście !!!! i… do zobaczenia 

/cytat za J.Tuwim „Lokomotywa”/

21.08.2021 - XIII OGÓLNOPOLSKI NADWARCIAŃSKI RAJD HONOROWYCH DAWCÓW KRWI

W sobotę 21.08.2021 r. odbył się XIII Ogólnopolski Nadwarciański Rajd Honorowych Dawców Krwi. Udział w Rajdzie wzięło 185 osób z Łodzi, Rybnika, Turku, Tuliszkowa, Słupcy, Nekli, Czerwonaka, Poznania, Kostrzyna, Swarzędza, Skórzewa, Kiekrza, Bolechowa, Kórnika, Środy Wlkp. Meta zorganizowana była w Kórniku na terenie Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu "Oaza-Błonie". Uczestnicy zwiedzali dawne miasto Bnin, które zostało wcielone do Kórnika pomimo, że jest starsze niż Kórnik. Następnie miejsce urodzenia Wiesławy Szymborskiej - laureatki nagrody Nobla. Zwiedzano również Zamek w Kórniku oraz miasto Kórnik. Uczestnicy byli oprowadzani przez wykwalifikowanych przewodników. Osoby chętne skorzystały z wycieczki statkiem po jeziorze kórnickim, z kąpieli w jeziorze na strzeżonej plaży. Na mecie strażacy z OSP w Kórniku oraz członkowie Klubu HDK PCK przy OSP w Kórniku przeprowadzili konkursy sprawnościowe i umysłowe dla uczestników rajdu. Każdy uczestnik konkursów otrzymał nagrodę. Organizatorzy przygotowali również poczęstunek czyli grochówkę, kiełbasę i kaszankę z różna oraz kawę i herbatę. Organizatorami rajdu byli:- Oddział Środowiskowy PTTK Poznań-Nowe Miasto w Poznaniu
- Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy OSP w Kórniku
- Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta i Gminy Nekla
- Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Zdrowie" przy Starostwie Słupeckim w Słupcy
- Klub HDK PCK "Środowiskowy" przy Urzędzie Miasta w Słupcy
- Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu
Pozostałe Instytucje wspierające i pomagające:
- Powiat Poznański
- Miasto Poznań
- Gmina Kórnik
- Starostwo Słupeckie
- Urząd Miasta w Słupcy
- Oddział Rejonowy PCK w Słupcy
- Kórnickie Centrum Rekreacji i Sportu "Oaza-Błonie" w Kórniku
- JAGUAR / Skórzana Galanteria Reklamowa, Stefan Chwiłowicz
- Piekarnia i Cukiernia EITNEROWIE w Nekli
- Spółdzielnia Inwalidów "Przyjaźń" w Słupcy- Słupecki Klub Krótkofalowców SP3YAD
- Pasieka "Pod lasem" Jarek Kapczyński Nekla

25.07.2021 - KLUB HDK PCK PRZY UMiG NEKLA

W przepiękną niedziele lipca 25.07.2021 r. w Nekli Klub Honorowych Dawców Krwi przy UMiG Nekla zorganizował festyn rodzinny połączony z zawodami wędkarskimi. Dla każdego uczestnika przygotowanych było wiele atrakcji, dostosowanych do wieku. 

18.05 - 19.05 GR PCK POZNAŃ

To były emocjonujące dwa dni. Braliśmy udział w ćwiczeniach Renegade Sarex21 , w ramach których na miejscu katastrofy lotniczej  działały jednostki Systemu Ratownictwa Polski Czerwony Krzyż (PCK) . W realizacji scenariuszy poszukiwań terenowych, zadań ratowniczych i wsparcia planistyki działaliśmy wspólnie z Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Bydgoszcz i Grupa Ratownictwa PCK Koszalin , a także innymi zadysponowanymi jednostkami. Współorganizatorami ćwiczeń byli Grupa Ratownictwa PCK Warszawa oraz GRM PCK Wroclaw . Cieszymy się, że nasi ratownicy wspólnie z innymi GR zaprezentowali się jako istotny element w tego typu działaniach łącząc profesjonalizm działania ze współpracą na miejscu akcji.

GR PCK POZNAŃ

Nie da się utrzymywać gotowości i odpowiedniego poziomu wyszkolenia jednostki ratowniczej bez ćwiczeń. Dlatego w sobotę ćwiczyliśmy triage, ewakuację i procedury medyczne w pięknych okolicznościach nadwarciańskiej przyrody. Dziękujemy Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Komplexmłyn oraz Wody Polskie za możliwość skorzystania z ciekawego miejsca ćwiczeń.

WIELKANOCNE PACZKI 

Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu przygotował paczki wielkanocne, które zostały przekazane naszym podopiecznym. Dzięki uprzejmości naszych darczyńców, firmie Terravita Spółka z o.o.  oraz Strauss Cafe Poland sp. z o.o. mogliśmy wzbogacić nasze paczki o ich produkty - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ! :) 

IKEA WSPIERA POLSKI CZERWONY KRZYŻ W WALCE Z PANDEMIĄ

W ramach walki z pandemią koronawirusa IKEA przekazała Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w ramach darowizny środki ochrony bezpośredniej. Do pracowników i wolontariuszy PCK opiekujących się m.in. seniorami oraz osobami chorymi i z niepełnosprawnościami trafiło łącznie kilkadziesiąt tysięcy fartuchów, masek i przyłbic.Polski Czerwony Krzyż to najstarsza polska organizacja humanitarna, która dociera z pomocą do potrzebujących w całym kraju. Na wsparcie może liczyć każdy, bez względu na narodowość, przynależność do grupy etnicznej, pochodzenie społeczne, płeć, religię, język i poglądy polityczne.

W dobie pandemii koronawirusa pracownicy i wolontariusze PCK pełnią szczególnie ważną rolę. Opiekują się m.in. seniorami, którzy z powodu ryzyka zakażenia powinni pozostać w domach. Dostarczają im z paczki z żywnością, a także pomagają w robieniu zakupów i kupowaniu leków. Osoby samotne, chore i z niepełnosprawnościami codziennie otrzymują pomoc od ponad 5700 pracowników PCK. Świadczą oni usługi pielęgnacyjne, poza tym pomagają w codziennych domowych obowiązkach, takich jak sprzątanie czy robienie zakupów. Niezależnie od tego PCK codziennie dostarcza pomoc żywnościową do 100 tysięcy osób.

Realizacja powyższych zadań wymaga bezpośredniego kontaktu z osobami, które otrzymują pomoc. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem beneficjentów, a także pracowników i wolontariuszy, IKEA przekazała Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w ramach darowizny 48 800 jednorazowych fartuchów foliowych oraz 16 000 masek medycznych i tyle samo przyłbic. W pomoc zaangażowane były różne podmioty IKEA, zarówno te z Grupy Ingka, prowadzące w Polsce sklepy IKEA, jak te z Grupy Inter IKEA, odpowiadające m.in. za produkcję.

PCK to organizacja, która działa w całej Polsce, dlatego środki ochrony trafią do oddziałów we wszystkich 16 województwach.

Serdecznie dziękujemy IKEA za wsparcie. Bezpieczeństwo naszych pracowników i osób, którym udzielamy pomocy traktujemy priorytetowo, dlatego mamy naprawdę duże potrzeby, jeśli chodzi o fartuchy, maseczki czy przyłbice. Te pochodzące z darowizny IKEA przekażemy pracownikom i wolontariuszom odpowiedzialnym za wydawanie m.in. żywności i produktów higienicznych, a także siostrom PCK, które każdego dnia pomagają w tym trudnym czasie seniorom – mówi Małgorzata Szukała, Kierownik Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jako IKEA jesteśmy w Polsce od 60 lat. Staramy się być dobrym sąsiadem dla lokalnych społeczności, w których żyją osoby potrzebujące szczególnej opieki w tych trudnych czasach pandemii. Właśnie do wielu z nich każdego dnia docierają ze wsparciem pracownicy oraz wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża. Cieszymy się, że dzięki naszemu wsparciu zwiększy się bezpieczeństwo ich pracy. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym za serce, z jakim podchodzą do swoich działań – mówi Magdalena Betin, Liderka zrównoważonego rozwoju z IKEA Retail Polska.

Poza Polską, środki ochrony bezpośredniej otrzymały w ramach darowizny od IKEA także organizacje charytatywne z Serbii, Chorwacji i Rumunii. Całkowita wartość przekazanych towarów wyniosła ponad 1 mln euro.

Darowizna dla PCK to kontynuacja programu pomocowego IKEA w walce z konsekwencjami rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na ten cel firma postanowiła przeznaczyć w Polsce 4,5 miliona złotych.

W ramach akcji #PomagamyRazem IKEA wraz z partnerami udzieliła wsparcia rzeczowego m.in. Obiektom Infrastruktury Krytycznej, Gminnym Centrom Kwarantanny, osobom w kryzysie bezdomności, ubogim, rodzicom samotnie wychowującym dzieci oraz dzieciom i młodzieży. Pomoc miała na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienie środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią COVID-19. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy #WzywamyPosiłki, pracownicy IKEA Food przygotowali 40 tysięcy posiłków dla szpitali, placówek ratowniczych i laboratoriów. Sklepy IKEA przekazały do lokalnych szpitali pomoc w postaci naszych produktów.

W lipcu 2020 roku IKEA przekazała meble i akcesoria 37 stacjonarnym oddziałom psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w 34 szpitalach w całym kraju. Z kolei w grudniu 2020 roku wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacją Ocalenie firma uruchomiła program „Razem w Trosce o Dom”, którego celem jest wsparcie w tworzeniu lepszego i bezpiecznego domu dla tych, którzy go nie mają lub go stracili.

W 2021 roku IKEA kontynuuje politykę wsparcia. W styczniu przekazała stacjom pogotowia w 10 miastach w Polsce łóżka, materace, artykuły wyposażenia kuchni i łazienek, a także kołdry i poduszki oraz koce. Do ratowników trafiło łącznie prawie 9 tysięcy produktów IKEA.#AKCJA DONACJA

Niemal 1 na 6 dziewcząt w Polsce opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych* – wynika z najnowszych badań Procter&Gamble dotyczących ubóstwa menstruacyjnego.

Polski Czerwony Krzyże razem z marką Always w 2020 r. rozpoczął nowy program #AkcjaDonacja, mający na celu zmniejszenie skutków problemu ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. Rozpoczęcie programu poprzedziła akcja sprzedażowa marki Always w sklepach i drogeriach w całym kraju. Od 1 lutego do 15 marca 2020r. klientki kupujące paczkę podpasek Always fundowały jedną podpaskę dla beneficjentek programu #AkcjaDonacja. Akcję wspierać można było także w mediach społecznościowych udostępniając w serwisie Facebook lub Instagram zdjęcie z hashtagami #Always #AkcjaDonacja.

W wielu krajach miesiączka nadal jest tematem tabu, co niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nawet w najbardziej rozwiniętych aglomeracjach zdarza się, że uczennice tracą możliwość uczęszczania na lekcje z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych. Problem ten najczęściej jest lekceważony, a społeczeństwo postrzega go jako wymówkę na szkolne nieobecności. Gdy brakuje podpasek czy tamponów, młode dziewczyny używają papieru toaletowego lub skrawków ubrań. Wpływa to jednak znacząco na ich komfort i samoocenę. Przez nieobecność w szkole, dziewczęta tracą kontakt z przyjaciółmi i możliwość uczestnictwa w aktywnościach, które są istotne dla budowania ich pewności siebie, a to z kolei jest niezwykle ważnym elementem dojrzewania. W Polsce problem ten dotknął niemalże 1 na 6 dziewcząt.

Marka Always od lat wspiera młode dziewczyny na całym świecie w budowaniu poczucia własnej wartości. Po sukcesie wieloletniej kampanii Always #JakDziewczyna, przyszła pora na nowy projekt. We współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, producent kobiecych produktów higienicznych Procter & Gamble rozpoczyna program Always #AkcjaDonacja mający na celu wspieranie uczennic, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup artykułów menstruacyjnych.

Od marca do końca czerwca 2020 r. 24 958 dziewcząt z 451 szkół (326 szkół podstawowych i 127 szkół średnich) otrzymało pakiety podpasek zapewniające im komfort na cały semestr wiosenny. Pakiety podpasek trafił do dziewcząt za pośrednictwem PCK pomimo pandemii.
We wrześniu 2020 r. kolejne ponad 9600 dziewcząt w województw : lubelskiego, śląskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego i warmińsko – mazurskiego otrzymało 770 000 podpasek.

Druga edycja #AkcjiDonacji rozpocznie się w 2021 r. Program poprzedziła akcja sprzedażowa marki Always, która trwała od 1 do 29 września 2020 r.

Na terenie Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w drugiej edycji programu 1796 dziewcząt z 46 szkół otrzymało pakiety podpasek.

GR PCK POZNAŃ

W czwartek w naszej siedzibie odbyła się miła uroczystość. Przedstawiciele WORD Poznań
przekazali nam nowy sprzęt :
deskę ortopedyczną
deskę ortopedyczną pediatryczną
2 szperacze LED
Przekazany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu sprzęt będzie nam służył podczas zajęć edukacyjnych i szkoleniowych z zakresu udzielania pomocy i bezpieczeństwa oraz realizacji zadań statutowych z zakresu ratowania zdrowia i życia ludzkiego .
Bardzo dziękujemy
Poznański WORD, w ramach swojej działalności, prowadzi działania w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz edukacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

ŚWIĄTECZNE PACZKI PCK I AMAZON

To był ciężki rok dla wszystkich. Również dla organizacji pozarządowych. Polski Czerwony Krzyż dzięki wsparciu partnerów mógł od razu rozpocząć działania pomocowe w ramach walki z pandemią. Głównym partnerem PCK w walce z koronawisrusem został Amazon, dzięki któremu udało nam się stworzyć m. in. 3 punkty tymczasowego pobytu dla chorych na Covid 19. Teraz ponownie łączymy siły przed Świętami i przygotowujemy 1800 paczek dla seniorów, osób samotnych i rodzin z dziećmi. W tym szczególnym czasie ważne jest, aby nikt nie został sam, dlatego nasi pracownicy i wolontariusze dostarczają paczki dla potrzebujących, które choć trochę pomogą im godnie przeżyć Święta.

Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu dostarczył potrzebującym 200 paczek świątecznych.

YOUTUBE.COM - FILM Z ROZDAWANIA PACZEK (KLIKNIJ OBRAZEK PONIŻEJ)

GR PCK POZNAŃ

Ratownik na plantacji choinek realizuje nasz świąteczny projekt pomocowy W tym szczególnym przedświątecznym okresie przekazujemy medykom i ratownikom pełniącym służbę w Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu
i okolicy oraz poznańskim izolatorium żywe prosto z plantacji. Niech ozdobią Im Święta Bożego Narodzenia. Życzymy Wam wytrwałości, pasji i satysfakcji z misji zwłaszcza teraz w okresie walki z pandemią
Nasz projekt, nie byłby możliwy dzięki współpracy z Nadleśnictwo Łopuchówko, Lasy Państwowe
, Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe
i Nadleśnictwo Babki, które przekazały drzewka. Dziękujemy
Do tej pory odwiedziliśmy:
Zespół Ratownictwa Medycznego P0117 i P0134 Al. Solidarności
Zespół Ratownictwa Medycznego P0144 Suchy Las
Zespół Ratownictwa Medycznego P0146 Bolechowo

Izolatorium w Hotel Ikar


Będzie nam miło jak podzielicie się z nami zdjęciami Waszych ozdobionych choinek

A w transporcie pomaga nam #Caddy od Volkswagen Poznań - Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów

#pck #ratownictwo #pomocPCK #WspierajLokalnie #VolkswagenPoznan

GR PCK POZNAŃ

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. przekazał w użyczenie Grupie
Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu samochód Caddy, dzięki któremu ratownicy i wolontariusze PCK zyskali sprawny środek transportu. Otrzymany samochód sprawi, że nasi ratownicy będą mogli sprawnie dotrzeć ze sprzętem na akcję ratowniczą lub ćwiczenia. W ramach naszych działań statutowych Caddy pomoże także nieść pomoc potrzebującym podczas pandemii COVID-19 w Poznaniu i Wielkopolsce. Za wsparcie i społeczne zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Cieszę się, że możemy liczyć na pomoc poznańskiej firmy, która angażuje się na rzecz lokalnej społeczności.


GR PCK POZNAŃ

Grupa Ratownictwa przy Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu sukcesywnie uzupełnia swoje wyposażenie obowiązkowe niezbędne do realizacji celu statutowego Polskiego Czerwonego Krzyża, którym jest zapobieganie cierpieniom ludzkim i ich łagodzenie, we wszystkich okolicznościach i w każdym czasie. Jakiś czas temu Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu rozpatrzyła pozytywnie nasz wniosek, dzięki któremu mogliśmy zakupić sprzęt służący w szczególności do zabezpieczenia miejsca akcji ratowniczych, działań edukacyjnych i wyposażenia zaplecza kwatermistrzowskiego:
  • Agregat prądotwórczy
  • Maszt oświetleniowy akumulatorowy
  • Listwy zasilające
  • Pojemnik na sprzęt radiokomunikacyjny
  • Zestaw narzędzi
  • Pokrowce na elementy masztu oświetleniowego
Dziękujemy za to ważne dla nas wsparcie.

PCK WSPIERA MEDYKÓW

W trudnym czasie pandemii wspieramy ratowników medycznych , którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. W ciągu kilku ostatnich dni dostarczyliśmy ratownikom medycznym pracującym na Podstacjach Pogotowia Ratunkowego, punktach wyczekiwania karetek pogotowia i szpitalach produkty firmy Procter&Gamble w tym marki Gillette (maszynki do golenia, pianki, wodę toaletową), szampony oraz Head and Shoulders oraz środki ochrony osobistej (maski ochronne, rękawiczki, płyn do dezynfekcji).

Przekazanie tych zestawów było możliwe dzięki partnerowi Polskiego Czerwonego Krzyża firmie Procter&Gamble oraz Amazon Polska, które wspierają akcję pomocową. Dziękujemy !!!!

 

Niespodzianki dotarły do:

1. Podstacja Pogotowia Ratunkowego ul. Al. Solidarności 36, 61-696 Poznań

2. Punkt wyczekiwań Pogotowia Ratunkowego w Rokietnicy, ul. Szkolna 1, 62-090 Rokietnica

3. Podstacja Pogotowia Ratunkowego w Luboniu ul. Pułaskiego 15, 62-031 Poznań

4. Miejsce wyczekiwań Pogotowia Ratunkowego ul. Wiśniowa 13 A, 61-477 Poznań

5. Podstacja Pogotowia Ratunkowego ul. Rycerska 10 60-346 Poznań

6. Punkt Wyczekiwań Pogotowia Ratunkowego w Suchym Lesie ul. Obornicka 149, Suchy Las

7. Podstacja Pogotowia Ratunkowego Rataje, os. Piastowskie 15, 61-148 Poznań

8. Miejsce wyczekiwania Pogodowia Ratunkowego Bolechowo, ul. Obornicka 1, 62-005 Owińska

9. Miejsce wyczekiwania Pogotowia Ratunkowego ul. Juraszów 7/19, 60-479 Poznań

10. Miejsce wyczekiwania Pogotowia Ratunkowego, ul. Słoneczna 4, 62-080 Tarnowo Podgórne

11. Miejsce wyczekiwania Pogotowia Ratunkowego, Port Lotniczy Ławica ul. Bukowska 285, 60-189 Poznań

12. Podstacja Pogotowia Ratunkowego ul. Dworcowa 24 ,62-020 Swarzędz

13. Miejsce wyczekiwania Pogotowia Ratunkowego Pobiedziska, 62-010 Pobiedziska, ul. Jagiełły 41

14. Miejsce wyczekiwania Pogotowia Ratunkowego, ul.Szwajcarka 3, 61-285 Poznań.

15. Izolatorium w Hotelu Ikar w Poznaniu ul. Solna 18, 61-735 Poznań

PCK W WALCE Z COVID-19

Dzięki pomocy firmy AMAZON mogliśmy wesprzeć w walce z COVID - 19 instytucje najbardziej zagrożone zakażeniami. W grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem COVID-19 znajdują się zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne. Po 61. roku życia osłabia się bowiem układ immunologiczny, co sprawia, że seniorzy częściej zmagają się z chorobami przewlekłymi.Podobnie jest z osobami zmagającymi się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.  

Wielkopolski Oddział Okręgowy PCK w Poznaniu przekazał środki ochrony osobistej (maski chirurgiczne, rękawiczki, przyłbice i płyn odkażający) do miejsc gdzie środki te są ograniczone, a pomoc jest szczególnie potrzebna:

1. Dom Pomocy Społecznej, Niedziałkowskiego 22, 61-578 Poznań

2. Dom Pomocy Społecznej, Ugory 18/20, 61-623 Poznań
3. Dom Pomocy Społecznej, ul. Bukowska 27/29, 60-501 Poznań
4. Dom Pomocy Społecznej, ul. Konarskiego 11/13, 61-114 Poznań
5. Zespół Szkół Specjalnych nr 101 im. Jana Brzechwy w Poznaniu, ul. Swoboda 41
60-389 Poznań

6. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy w Mosinie ul. Kościelna 2, 62-050 Mosina
7. Klub Seniora 82 ul. Krakowska 10 w Poznaniu
8. Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu, Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu, ul. 28 czerwca 1956r.      135/147, 61-545 Poznań
9. Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera, Szkoła Podstawa nr 110 dla dzieci Przewlekle Chorych, ul. Szpitalna 27/33, 60-572 Poznań 


Było to możliwe dzięki partnerstwu Polskiego Czerwonego Krzyża z Amazon Polska

CIRCLE K RAZEM Z PCK

Circle K wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem wesprze 5 tysięcy seniorów w całej Polsce przekazując im paczki z produktami spożywczymi. Jest to odpowiedź na problemy osób starszych, które w związku z pandemią koronawirusa znalazły się w grupie ryzyka i często nie mają możliwości zrobienia zakupów.

Paczki z podstawowymi produktami spożywczymi (mleko, masło, chleb, sery, itp.) dostępnymi na stacjach Circle K zostaną przygotowane i przekazane całkowicie nieodpłatnie seniorom w całej Polsce.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża, paczki zostaną dostarczone osobom potrzebującym bezpośrednio do ich mieszkań, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny. Aby wszystkie paczki mogły sprawnie dotrzeć do seniorów, Circle K na ten cel przekaże również 5 000 litrów paliwa do użytku PCK.


Członkowie Grupy Ratownictwa PCK w Poznaniu, wolontariusze oraz pracownicy Oddziału Rejonowego PCK w Poznaniu wydali łącznie 300 paczek, które OR PCK w Poznaniu otrzymał w ostatnich dniach od Circle K

Grupa Ratownictwa PCK Poznań - Razem w walce z koronawirusem

Razem w walce z koronawirusem❗️
Nasi ratownicy we współpracy z Miasto Poznań, Caritas Poznań i innymi organizacjami pozarządowymi dołączyli do akcji pomocy osobom starszym i potrzebującym będącym teraz szczególnie w grupie ryzyka. Korzystamy z naszego nowego środka transportu

Izolatorium

Tydzień temu odpowiedzieliśmy pozytywnie na zapytanie Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu o możliwość wsparcia przy organizacji izolatorium w Hotel Ikar w Poznaniu. Cały czas trwały przygotowania, wczoraj wprowadził się pierwszy pensjonariusz a ratownicy z naszej Grupy objęli dyżury we współpracy z personelem medycznym Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu. Do naszych zadań należy nadzór nad alarmowym numerem kontaktowym, całodobowy dozór budynku hotelu, wsparcie przy roznoszeniu posiłków i w razie potrzeby pomoc personelowi medycznemu.

#zostańwdomu #pomocPCK #PCK

KORONAWIRUS - POMOC

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu przekazał 16 paczek dla osób przebywających na kwarantannie. Zakup artykułów spożywczych potrzebnych do skompletowania paczek był możliwy dzięki środkom własnym, który przekazaliśmy na ten cel. Dodatkowo udało nam się przekazać flizeline do Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu, w którym to odbywa się szycie masek ochronnych dla personelu medycznego .


XXVIII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża

13.01.2020 r. w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2 w Poznaniu odbył się etap rejonowy XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Udział wzięło 22 uczniów, 13 reprezentowało szkoły podstawowe a 9 szkoły ponadgimnazjalne.
W kategorii szkół podstawowych wyniki były następujące:
I miejsce - Weronika Graczyk z Szkoły Podstawowej nr 5 w Poznaniu
II miejsce - Amelia Jasińska z Szkoły Podstawowej w Gułtowych
II miejsce - Maja Miłańska z Szkoły Podstawowej nr 84 w Poznaniu
III miejsce - Dominika Grześkowiak z Szkoły Podstawowej nr 2 w Poznaniu
IV miejsce - Jakub Fornalik z Szkoły Podstawowej nr 85 w Poznaniu
IV miejsce - Jan Pacak z Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu
V miejsce - Anna Flejszman z Szkoły Podstawowej w Siekierkach
VI miejsce - Alicja Glabus z Szkoły Podstawowej nr 82 w Poznaniu
VII miejsce - Julia Kurowska z Szkoły Podstawowej nr 1 w Kostrzynie
VII miejsce - Jagoda Górczak z Szkoły Podstawowej w Daszewicach
VIII miejsce - Oliwia Arciszewska z Szkoły Podstawowej nr 1 w Zalasewie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyniki były następujące:
I miejsce - Aleksandra Zielińska z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
II miejsce - Maria Łubieńska z Zespołu Szkół Pijarów w Poznaniu
II miejsce - Anna Kwaśniewska z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
III miejsce - Karolina Duchlewicz z XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
III miejsce - Weronika Nowaczyk z Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu
IV miejsce - Magdalena Matuszak z II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
V miejsce - Krystian Skorliński z Zespołu Szkół Budowlanych  w Poznaniu (branżowa)
VI miejsce - Marta Paprocka z Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu
VII miejsce - Wiktoria Wawrzyniak z Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu (technikum)

Czerwonokrzyska Gwiazdka

Podczas Czerwonokrzyskiej Gwiazdki w 2019 roku udało nam się wydać 180 świątecznych paczek dla naszych podopiecznych. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.


Tramwajada - Zostań Bohaterem - Oddaj Krew

Dnia 27 listopada 2019 roku przeprowadzony został happening „Zostań Bohaterem - Oddaj Krew” w postaci „tramwajady” ulicami Poznania. Na ulicach Poznania spotkać można było zabytkowy tramwaj propagujący idee honorowego krwiodawstwa, a na przystankach Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu rozdawali ulotki edukacyjne informujące o honorowym krwiodawstwie.

Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Poznania, wszystkim zaangażowanym składamy serdeczne podziękowania :)  


Wiem Jak Ratować Życie

15 listopada 2019 r. uczniowie klas V i VI Szkół Podstawowych z Poznania i powiatu poznańskiego wzięli udział w konkursie z zakresu pierwszej pomocy „Wiem Jak Ratować Życie”. W dwóch kategoriach (szkół poznańskich i powiatowych) łącznie udział wzięło 19 czteroosobowych zespołów. Uczniowie zmagali się z zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Mieli do rozwiązania min. test i krzyżówkę oraz do przygotowania plakat i hasło związane z tematyką konkursu.

Część praktyczna składała się z szeregu scenek – pozoracji. Na punktach z symulowanymi urazami – tematyka pozoracji nawiązywała do najczęściej spotykanych w życiu codziennym wypadków. W ich trakcie zawodnicy mieli za zadanie wykonać czynności ratownicze.

 

Z szkół podstawowych miasta Poznania najlepszymi okazali się:

1.   Szkoła Podstawowa nr 18 w Poznaniu – I miejsce

2.   Szkoła Podstawowa nr 67 w Poznaniu – II miejsce

3.   Szkoła Podstawowa nr 88 w Poznaniu– III miejsce

 

Natomiast w kategorii powiatowych szkół podstawowych zwyciężyli:

1.  Szkoła Podstawowa nr 18 w Poznaniu – I miejsce

2.  Szkoła Podstawowa nr 67 w Poznaniu – II miejsce

3.  Szkoła Podstawowa nr 88 w Poznaniu– III miejsce

 

Nagrody i upominki wykorzystane podczas konkursu zakupione został ze środków pochodzących min. z dotacji Powiatu Poznańskiego.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy wiedzy, odwagi i zaangażowania !!!!


25 październik – Dzień Młodzieży Czerwonokrzyskiej

Jednym z głównych filarów naszej działalności jest Młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzięki ich zaangażowaniu każdego dnia możliwe jest realizowanie celów statutowych Stowarzyszenia oraz promowanie humanitarnych idei w środowisku dziecięco – młodzieżowym. Wolontariat w Czerwonym Krzyżu daje młodym ludziom możliwość samorealizacji, rozwijania własnych zainteresowań, przełamywania słabości. Daje odczuć smak sukcesów i porażek oraz niesamowite poczucie spełnienia. Różnorodność akcji i dynamika organizacji nie pozwala jednak aby codzienne działania przerodziły się w rutynę. 25 października w Dzień Młodzieży Czerwonokrzyskiej o godzinie 19.00 na Placu Wolności dla uczczenia tego znaczącego święta organizujemy happening Fireshow. Niesamowity pokaz tańca z ogniem, laserów i dźwięku wykonają członkowie Fundacji Pro-Spin. Dodatkowo fontanna na Placu Wolności w godzinach 19.00-20.00 rozświetli się na czerwono. Zapraszamy wszystkich członków, wolontariuszy i sympatyków Polskiego Czerwonego Krzyża do świętowania z nami. Będzie nam miło jeżeli w geście solidarności ubierzecie coś czerwonego.

W dniu 19.10.2019r. zorganizowana została kwesta uliczna w ramach kampanii Polskiego Czerwonego Krzyża „Światowy Dzień Walki z Głodem”.

Dzięki zaangażowaniu młodzieży ze szkół miasta Poznania i powiatu poznańskiego udało się zebrać kwotę 3205,05 złotych. Dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na dożywianie dzieci potrzebujących wsparcia. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy

Pierwsza Pomoc - nauka przez zabawę – Szpital dla pluszaków

W dniach 15-17.10.2019 roku w przedszkolach Hop Sa Sówka, Ciekawski Jeż O! Zwierz oraz w terapeutycznej szkole podstawowej Drzewo Ciekawości odbył się cykl zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które prowadziła Justyna Kowalska-Zych – instruktor pierwszej pomocy PCK. Opowiedziała przedszkolakom o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania oraz sposobach udzielania pierwszej pomocy w przypadkach niegroźnych urazów, ale i poważnych zachorowań. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Podczas spotkania nauczyły się numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Wszystkie nowe umiejętności dzieci mogły przećwiczyć na swoich ukochanych pluszakach, które opatrywały z bardzo dużym zaangażowaniem. Wszystkim młodym „ratownikom” gratulujemy zapału i entuzjazmu w działaniach.


Warsztaty z pierwszej pomocy w Zespole Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu.

W dniu 10.10.2019 r. uczniowie klas przysposabiających do pracy oraz klas ósmych Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu brali udział w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez p. Justynę Kowalską - Zych – instruktora pierwszej pomocy PCK. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w zajęciach, mieli okazję nauczyć się praktycznych umiejętności udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Zaangażowanie wielu młodych uczestników było godne pogratulowania.


Mali ratownicy – zajęcia z pierwszej pomocy

Dnia 08 października 2019r. w dwóch klasach pierwszych SP nr 91 w Poznaniu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je Pani Justyna Kowalska-Zych – instruktor pierwszej pomocy PCK . Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Zajęcia składały się z części teoretycznej dotyczącej zasad bezpieczeństwa i podstaw pierwszej pomocy. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Uczniowie poznali numery telefonów ratunkowych oraz dowiedzieli się, w jaki sposób rozmawiać przez telefon z operatorem numeru 112. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci na swoich maskotkach mogły wykonać proste opatrunki i poćwiczyć czynności ratunkowe. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to lekcja – połączona z
zabawą, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.


Konferencja z opiekunami szkolnych kół PCK

W dniu 03.10.2019r. odbyła się konferencja z nauczycielami – opiekunami szkolnych kół PCK z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego zorganizowana przez Oddział Rejonowy PCK w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyło 58 nauczycieli-opiekunów Szkolnych Kół PCK. Spotkanie odbyło się w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Podczas spotkania omówione zostały:

  • działalność organizacji w tym propozycje zadań na rok szkolny 2019/2020
  • bezpłatne programy edukacyjne i konkursy realizowane przez Polski Czerwony Krzyż w roku szkolnym 2019/2020.
  • złożono podziękowania za przeprowadzone w ubiegłym roku akcje.

Dziękujemy wszystkim opiekunom szkolnych kół PCK za dotychczasową współpracę i życzymy dużo satysfakcji z pracy SK PCK w nowym roku szkolnym.


Jubileuszowa Gala z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża „Od 100 lat wszędzie dla wszystkich”.

Od stu lat Polski Czerwony Krzyż wspiera potrzebujących i uwrażliwia społeczeństwo na krzywdę ludzką oraz promuje ideę niesienia bezinteresownej pomocy. Dlatego z tej okazji z jednej strony pragniemy podsumować nasz dorobek i przypomnieć wartości, którymi się kierujemy, z drugiej strony chcemy pokazać Polski Czerwony Krzyż jako organizację nowoczesną, odpowiadającą na wyzwania i potrzeby humanitarne współczesnego świata. W związku ze obchodami jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu 28 września 2019 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zorganizował uroczystą Galę z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas uroczystości przedstawiona została prezentacja dotycząca historii Polskiego Czerwonego Krzyż, zaprezentowana inscenizacja artystyczna, zasłużeni członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża uhonorowani zostali odznaczeniami, medalami i wyróżnieniami. Całość uroczystości uświetnił koncert zespołu Masterbrass. W spotkaniu uczestniczyło 215 czołowych członków zrzeszonych w Polskim Czerwonym Krzyżu z terenu Wielkopolski oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.W związku z ogólnopolską kampanią „Dzień Walki z Głodem”

Polski Czerwony Krzyż zwraca się z gorącą prośbą o pomoc rzeczową.
W dniu 27.09.2019 r. na terenie Auchan odbędzie się zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych dla osób najuboższych podopiecznych Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wszystkim darczyńcom, którzy zechcą wesprzeć naszą akcję serdecznie dziękujemy!!!
„Nie pozwólmy, aby po ulicach naszego miasta chodziły głodne dzieci”


„Od 100 lat wszędzie dla wszystkich”. 

Wystawa jubileuszowa Polskiego Czerwonego Krzyża 

na palcu Wolności w Poznaniu

W 2019 roku Polski Czerwony Krzyż obchodzi setną rocznicą swojego istnienia.

 Z tej okazji na palcu Wolności w Poznaniu w terminie od 16-30 września br. wyeksponowana zostanie wystawa „Od 100 lat wszędzie dla wszystkich”.

Wystawa „Od 100 lat wszędzie dla wszystkich” prezentuje historię PCK na przestrzeni wieku. Ekspozycja ma wartość historyczną i artystyczną, ale przede wszystkim pokazuje przemianę podejścia społecznego do ważnych kwestii, takich jak: ochrona zdrowia, krwiodawstwo, edukacja, zdrowe odżywianie.

Losy Polskiego Czerwonego Krzyża silnie łączą się z odbudowywaniem naszej państwowości. Przez cały ten okres organizacja kształtowała i wspierała polskie społeczeństwo, niosąc bezinteresowną pomoc oraz uwrażliwiając na krzywdę drugiego człowieka. Nasze społeczeństwo doświadczyło wielu nieszczęść. Polski Czerwony Krzyż, podobnie jak Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, stanowił odpowiedź dobrych, wrażliwych ludzi na rozległe potrzeby społeczne. Powstał z pragnienia niesienia pomocy podczas klęsk, wojen, głodu i epidemii, przyjmując za swą misję troskę o godność człowieka. Obecnie zajmuje szczególną pozycję pośród wielu organizacji pozarządowych  w naszym kraju, będąc stowarzyszeniem promującym humanitaryzm, wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.

zdjęcia wykonała: Beata Kloskowska


Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show - Muzeum Szreniawa
Pracownicy oraz wolontariusze Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu jak co roku brali udział w festynie, który odbywał się na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego. Podczas festynu na stoisku PCK trwała licznie odwiedzana loteria fantowa na cele statutowe Polskiego Czerwonego Krzyża. Oprócz loterii osoby nas odwiedzające mogły dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat działalności Polskiego Czerwonego Krzyża w tym nauczyć się podstawowych czynności mogących pomóc ratować ludzkie życie. 

Radosne dni obozu w Skawicy

W dniach od 20.07-02.08.2019r. w miejscowości Skawica k. Zawoi woj. małopolskie na terenie Ośrodka „Leśna Skawica” odbył się obóz szkoleniowo-wypoczynkowy WOO PCK w Poznaniu.

W pięknym beskidzkim krajobrazie wypoczywało i nabierało nowych doświadczeń ogółem 46 osób (łącznie z kadrą).

Młodzież z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyła w życiu obozowym aktywnie je kreując. Podczas trwania obozu odbyły się liczne szkolenia mające na celu przygotować młodzież do pracy czerwonokrzyskiej na swoim terenie. Obejmowały one następujące tematy:

Przygotowanie do uczestnictwa w czerwonokrzyskich programach; zajęcia warsztatowe z uzależnień od narkotyków, alkoholu i nikotyny; zapobiegania zarażeniom HIV/AIDS, Międzynarodowego Prawa Humanitarnego oraz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK.

W trakcie obozu realizowano tradycyjny program pozaszkoleniowy. Młodzież wykazała wiele inwencji twórczej. Obyły się również dwie wycieczki do Jeleniej Góry i Cieplic oraz Karpacza, podczas których uczestnicy mogli podziwiać zabytki i piękno przyrody.

Podsumowując można jednoznacznie stwierdzić, że były to dwa tygodnie wspaniałej zabawy i bardzo owocnej pracy, do czego przyczyniła się doświadczona kadra, otwarci uczestnicy oraz bardzo dobra lokalizacja i warunki bytowe. Należy podkreślić, że młodzież z obozu powróciła niezwykle zadowolona oraz pełna entuzjazmu i chęci do pacy w młodzieżowych strukturach PCK. 


Udało się zebrać prawie 2 tony złota

W ramach kampanii „Gorączki złota” w 2019 roku ponownie zorganizowaliśmy konkurs dla wszystkich przedszkoli i szkół na „Największego zbieracza złota”. Celem konkursu było zebranie jak największej ilości złotych monet (1, 2 i 5-groszowych), które po przeliczeniu zostały przekazane na wsparcie przedsięwzięć środowiska dziecięco-młodzieżowego, w tym dofinansowanie wypoczynku letniego organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż.  

W kampanii „Gorączka Złota” udział wzięło 68 przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego. Udało się zebrać 1 tonę 912 kilogramów i 989 g monet, co daje równowartość 19.146,76 zł.

W konkursie na „Największego Zbieracza Złota” zwyciężyli:

W kategorii przedszkola:

I miejsce Przedszkole nr 21 w Poznaniu

II miejsce Przedszkole nr 30 w Poznaniu  

III miejsce Przedszkole nr 31 w Poznaniu

W kategorii szkoły:

I miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 w Swarzędzu

II miejsce Szkoła Podstawowa w Wirach

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 23 w Poznaniu

Bardzo dziękujemy i Serdecznie gratulujemy!!!

TABELA