PROMOCJA ZDROWIA

Jak wynika z wielu badań społecznych, dla Polaków zdrowie jest wartością nadrzędną, będącą warunkiem szczęśliwego życia. Niestety mimo, iż tak mocno cenimy zdrowie, często sami nie praktykujemy prozdrowotnych zachowań. Polski Czerwony Krzyż promuje zdrowie rozpowszechniając wiedzę na temat znaczenia zdrowia, sposobu dbania o nie i kształtowanie odpowiednich postaw. Prowadzimy programy edukacyjne i profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, starając się od najmłodszych lat kształtować właściwe zachowania prozdrowotne.

PROGRAMY EDUKACYJNE 

Super Wiewiórka

Program „Super Wiewiórka” adresowany jest do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Od ponad 45 lat uczymy dzieci, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Uczestnicy programu „Super Wiewiórka” poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, dbania o higienę jamy ustnej, uczą się jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach.

Na zajęcia zapraszani są instruktorzy PCK, którzy pokazują, jak udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Dzieci mają szansę zobaczyć jak wygląda sprzęt używany przez ratowników medycznych. Po pokazie, przy pomocy instruktorów, dzieci mogą same spróbować zabandażować rękę czy poćwiczyć sztuczne oddychanie na manekinie. W ten sposób uczestnicy programu oswajają się z tematyką pierwszej pomocy.

Dzieci uczą się numerów telefonów alarmowych, ćwiczą w jaki sposób wezwać pomoc, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Program „Super Wiewiórka”, to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Poprzez zabawę kształtujemy u dzieci nawyki zdrowego odżywiania, a także dbania o środowisko naturalne. Wiele uwagi poświęcamy zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Olimpiada jest przedsięwzięciem wieloetapowym i obejmuje następujące szczeble:
- szkolny, czyli podstawowy,
- rejonowy,
- okręgowy (inaczej wojewódzki)
- centralny, czyli finał.

Program „Dziel się Uśmiechem”

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się Uśmiechem”.

Jak jest z próchnicą?

Problem próchnicy dotyczy aż 72% dzieci w wieku szkolnym. W największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat, gdzie odsetek chorych sięga 76%. Niemal 1/3 dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. A tylko 2/3 dzieci w wieku szkolnym szczotkuje zęby 2 razy dziennie. Średnio na 1 dziecko w wieku szkolnym przypadają 3 zęby z próchnicą.

Rusza 8 edycja!

W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka i dbałość o systematyczną pielęgnację jamy ustnej. W tym roku szkolnym 8 edycja programu „Dziel się Uśmiechem” rusza od 1 października. Ponownie 100 000 uczniów ze szkół podstawowych weźmie udział w zajęciach edukacyjnych na temat prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia. Dla uczestników programu przygotowaliśmy wyjątkowe zestawy do pielęgnacji zębów oraz bezpłatne materiały edukacyjne. Akcja potrwa od 1 października do 30 kwietnia 2020 r.  

REGULAMIN PROGRAMU „Dziel się Uśmiechem”

Podczas 7 edycji programu „Dziel się Uśmiechem”, które odbyły się w latach 2013-2019, nauczyciele oraz wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzili lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej dla blisko 700 000 dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce. Dodatkowo, z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych skorzystało ponad 46 000 dzieci w wieku 5-13 lat.  

Edukacja

Uczestnicy programu „Dziel się Uśmiechem” biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli współpracujących z Oddziałami PCK, których celem jest wykształcenie u dzieci nawyków dbania o zdrowie. Na potrzeby programu zostały przygotowane materiały edukacyjne dostosowane do możliwości poznawczych dzieci. Dla młodszych (6-9 lat) powstał zeszyt „Ja i moje zęby”, a dla młodzieży (10-13 lat) zeszyt „Ja i mój uśmiech”. Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Zeszyty mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, gry, quizy. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki, kojarzona z PCK od lat 60-tych XX wieku.

Jednocześnie powstał zeszyt metodyczny dla nauczycieli i wolontariuszy z przykładowymi tematami oraz scenariuszami zajęć, który pomaga w realizacji programu „Dziel się Uśmiechem” w klasach I-III i IV-VI szkoły podstawowej.

Materiały edukacyjne można pobrać w formacie PDF:

Ja i moje zęby (dla dzieci w klasach 1-3)
Propozycja zajęć dla nauczycieli i opiekunów
Ja i mój uśmiech (dla dzieci w klasach 4-6)
Kolorowanki

Drogowe ABC to program edukacyjny adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Wspólnie z naszym partnerem firmą Circle K chcemy nauczyć najmłodsze pokolenie zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Każdego dnia ponad 80% dzieci, które uczęszczają do szkół i przedszkoli musi przejść przez jezdnie w drodze do lub z domu. Według badania „Bezpieczne dziecko na drodze” * 81% dzieci musi przechodzić przez przejścia dla pieszych bez świateł. 68 % z nich przemieszcza się jeszcze przed świtem lub po zmroku. Ponad 60 % dzieci musi zejść na jezdnię z uwagi na brak chodnika lub utrudnienia dla pieszych, a 65 % przechodzi przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych, co stanowi duże zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Dlatego program „Drogowe ABC” propaguje wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym i bezpiecznym poruszaniem się w ruchu drogowym tj. przechodzenie przez jezdnię, jazda na rowerze, czy hulajnodze.

Uczestnicy programu poprzez połączenie nauki i zabawy zdobędą informacje na temat bezpieczeństwa na drodze, numerów alarmowych oraz poznają podstawy udzielania pierwszej pomocy. Edukacja przedszkolna to najlepszy moment, by zacząć budować wśród dzieci prawidłowe postawy i promować odpowiednie wzorce zachowań.

W ramach zajęć dzieci otrzymują specjalny zeszyt z zadaniami edukacyjnymi (kolorowankami, labiryntami i innymi zadaniami), dedykowanymi każdemu z bloków tematycznych. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli mają ciekawą formę, a treści prezentowane na zajęciach łatwo zapadają w pamięć dzieciom. Materiały edukacyjne dostosowane są do możliwości poznawczych dzieci. Dlatego przygotowaliśmy odrębne scenariusze zajęć dla 3-4 latków oraz 5-6 latków.

*Badanie „Bezpieczne dziecko na drodze” zostało przeprowadzone przez dom badawczy SW Research na zlecenie Circle K Polska. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w dniach 14-20 grudnia 2018 r. na reprezentatywnej grupie rodziców dzieci w wieku 1-12 lat (N=1003).

Materiały edukacyjne można pobrać w formacie PDF:
Scenariusze lekcji:
1.  scenariusze dla 3 - 4 latków: POBIERZ
2. scenariusze dla 5 - 6 latków:  POBIERZ

ZESZYT EDUKACYJNY: POBIERZ
LIST DO RODZICÓW: POBIERZ

DYPLOM DLA DZIECKA: POBIERZ
DYPLOM DLA NAUCZYCIELA: POBIERZ



Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.